Topluluk Önünde Konuşma Korkusu Testi

Topluluk önünde konuşmak, çoğu insanı heyecanlandırır, vücudunun kimyasını bozar; uykusunu kaçırır. Pek çok insan söyleyeceklerini unutmaktan, sahnede tökezlemekten, dilinin sürçmesinden, gülünç duruma düşmekten korkar; konuşmasının beğenilmeyeceği, dinleyicilerin sıkılacakları, yeteri kadar etkili olamayacağı endişesini duyar.

İnsan yargılanmadığından emin olduğu zaman rahat konuşur ama topluluk karşısında geçince, dinleyicilerin kendisinin duruşunu, vücudunu, davranışlarını, giysilerini, konuşmasını, düşüncelerini, bilgisini… yargılayacağıdan endişe duyar. Topluluk önünde, kendisini adeta çıplak ve savunmasız hisseder. Bütün eksiklerinin, bütün kusurlarının ortaya çıkacağı hissine kapılır. Bu gerginlik yüzünden çoğu insan konuşma yapmamak için, türlü bahaneler uydurur.

Bu psikolojinin etkisiyle, insanların çoğu, topluluk karşısında “mükemmel” olmaya gayret ederler. Hem görünüşlerinin hem de konuşmalarının “hatasız” olmasını isterler.

Pekala, sizin topluluk önünde konuşma beceriniz ne kadar merak ettiniz mi hiç?  Buyurun teste;

Asla = 0 / Nadiren = 1 / Bazen = 2 / Çok sık = 3 / Her zaman = 4

TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMA TESTİ


Sesim titriyor/kısılıyorNabız atışım hızlanıyorEllerim ve/veya ayaklarım buz kesiyorAğzım ve/veya boğazım kuruyorZihnim boşalıyorKendimi çok halsiz hissediyorumEllerim terliyor/titriyorMidem bulanıyorDudaklarım titriyorNefes almakta zorlanıyorum/nefes nefese kalıyorumKekeliyorumBacaklarım/dizlerim tutmaz oluyorOradan kaçmak istiyorumYüzüm kızarıyorAşırı sinirli/tepkisel oluyorum